Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Vasile Miclăuș Versiunea pentru printare

Vasile MICLĂUȘ
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 2000 - Secretary
 feb. - jun. 2000 
 sep. - dec. 1999 

Political party:
 
PUNR-Romanian National Unity Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Romanian National Unity Party  Secretary - since sep. 1998
 - until sep. 1999

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (until sep. 1999) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan - since may 1998 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - since feb. 1997 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:29 (in 28 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 2, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 20 june 2019, 20:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro