Aurelia VASILE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI, colegiul uninominal nr.23
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în dec. 2011
 
independent  - din dec. 2011

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în dec. 2011 Vicelider
Grupul parlamentar progresist - din dec. 2011 Vicelider - din mai 2012

Comisii permanente
Comisia pentru muncă și protecție socială (din sep. 2010)
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (din noi. 2009) - Vicepreședinte (din feb. 2010)
Comisia pentru industrii și servicii (până în sep. 2010)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României

Comisii de ancheta
Comisia de anchetă pentru verificarea sumelor cheltuite de Ministerul Turismului pentru acțiuni de promovare a turismului și a imaginii României

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cipru  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Azerbaidjan 
 Grupul Parlamentar de prietenie cu Republica Tunisiană 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Italiană