Parliamentary activity
2016-present (sen.)
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Ionel Daniel Butunoi Versiunea pentru printare

Ionel Daniel BUTUNOI
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.18 GALATI, uninominal college no.1

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since feb. 2015)
- Chairperson (since sep. 2015)
(jun. 2013 - sep. 2014)
(until mar. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland 
 Friendship parliamentary group with Malaysia  Secretary

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 80, din care 20 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 9 july 2020, 15:27
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro