Ionel Daniel BUTUNOI
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.18 GALAȚI, colegiul uninominal nr.1

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din feb. 2015)
Comisia pentru transporturi și energie - Președinte (din sep. 2015)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții (iun. 2013 - sep. 2014)
Comisia pentru egalitatea de șanse (până în mar. 2014)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Polonă 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Malaezia  Secretar