TOKAY Gheorghe
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 1992-1996

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.2 ARAD
data validarii: 26 octombrie 1992

Formatiunea politica:
 
UDMR-Uniunea Democrată Maghiară din România

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Democrate Maghiare din România - din oct. 1992 Lider - din oct. 1992
 - până în aug. 1994
   Lider - din ian. 1995
 - până în aug. 1995

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități (din mai 2005)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (până în mai 2005)

Comisii speciale
Comisia specială pentru elaborarea unei propuneri legislative cu privire la funcționarea partidelor politice