Curriculum Vitae
Photo gallery
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Dan Radu Rușanu Versiunea pentru printare

Dan Radu RUȘANU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.22 HUNEDOARA, uninominal college no.3
end of the mandate: 29 april 2013 - resignation - HCD nr.12/2013
replaced by: Petru-Sorin Marica

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until apr. 2013 Leader - until may 2013

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until may 2013) - Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until apr. 2013 deputy - since mar. 2013
 - until apr. 2013

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - until apr. 2013
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - until apr. 2013
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia - until apr. 2013

Parliamentary activity in figures:
Speaches:28 (in 17 plenary sittings)
Legislative initiatives: 1, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 27 may 2019, 14:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro