Ioan Aurel RUS
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.6 BISTRIȚA-NĂSĂUD
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formatiunea politica:
PRM-Partidul România Mare

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului România Mare  Lider - din oct. 2007
 - până în feb. 2008

Comisii permanente
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale
Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați (din feb. 2006) - Secretar (din sep. 2006)
Comisia pentru regulament (din feb. 2008) - Secretar (din feb. 2008)

Alte comisii
Comisia de validare

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comisia Interparlamentară București - Chișinău (partea română) - din mai 2006 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovacă 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Chile 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta