Mircea VĀLCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.33 SIBIU

Political party:
 
PUNR-Romanian National Unity Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Romanian National Unity Party  Leader - since mar. 1997
 - until sep. 1997
   Vice-Leader - since sep. 1999

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - since feb. 1997