Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Mircea Vâlcu Versiunea pentru printare

Mircea VÂLCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.33 SIBIU

Political party:
 
PUNR-Romanian National Unity Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Romanian National Unity Party  Leader - since mar. 1997
 - until sep. 1997
   Vice-Leader - since sep. 1999

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:19 (in 17 plenary sittings)
Legislative initiatives: 5, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 5 june 2020, 7:24
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro