Ionuț-Cristian SĂVOIU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA, uninominal college no.7

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - since sep. 2014

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since may 2015)
Committee for information technologies and communications - Vice-Chairperson (since dec. 2014)
(since mar. 2015)
Committee for Industries and Services (oct. 2013 - may 2015)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the South-East European Cooperation Process  substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malaysia 
 Friendship parliamentary group with Latvia