Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Galerie foto
Activitate parlamentară
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
Legături:
www.savoiu.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Ionuț-Cristian Săvoiu > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Ionuț-Cristian SĂVOIU
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 08 octombrie 1968, Ploiești,
  • Stare Civilă: Căsătorit, 1 copil (17 ani)

Studii și specializări

  • 1987-1992 • Diploma de Licență, Inginer Geodez, Facultatea de Geodezie, Universitatea Tehnică de Construcții București;
  • mai - septembrie 1992 • Lucrarea de diplomă intitulată - Studii generale despre sistemele geoinformatice realizată în cadrul unui proiect TEMPUS, Institutul Geodezic și Institutul Fotogrammetrie, Universitatea Tehnică din Hanovra, Germania;
  • februarie 1995 • Tur de studiu privind sistemele informatice cadastrale din Danemarca si Olanda (Apeldorn, Copenhaga);
  • iulie 2003 • Young Mangers Programm (Management general, Marketing, Management de proiect, Management financiar și Management strategic);
  • iun. 2004 - dec. 2005 • Executive Master of Bussiness Administration 2 years Programm, BLED Slovenia (Management general, Marketing, Management de proiect, Management financiar și Management strategic).

Activitate profesională

  • Aprilie 2005 - 20 decembrie 2012 • Director General, SC Blom Romania SRL, Targoviste, Dambovita, președinte Blom Eastern Europe;
  • sept 2004 - feb 2005 • Director general adjunct, ANCPI;
  • iun 2004 - aug 2004 • Consilier, Oficiul Național de Cadastru, Geodezie și Cartografie;
  • mai 2003 - iun 2004 • Director General, Sc Blomlnfo - România SRL/Geonet SRL;
  • ian 2000 - mai 2003 • Director General, Blomlnfo- România SRL;
  • ian 2000 - mar 2002 • Director General;
  • iunie 1998 - dec 1999 • Director Tehnic, SC TOPOS SRL;
  • sept 1997 - mai 1998 • Inspector de specialitate șef de serviciu de disciplină și control în lucrări de cadastru, geodezie și cartografie, Oficiul Județean de Cadastru, Geodezie și Cartografie Dâmbovița;
  • mar 1996 - aug 1997 • Inginer geodez, specialist în sisteme geoinformatice, Proiect Dâmbovița SA;
  • sept 1994 - feb 1996 • Expert GIS , OCOT Dâmbovița;
  • oct 1992 - aug 1994 • Inginer geodez, Oficiul de Cadastru și Organizarea Teritoriului Dâmbovița.

Funcții, activități într-un partid politic

  • 2004 - present • Membru PSD;
  • 2006 - 2008 • Vicepreședinte la organizația municipala Targoviste.

Funcții, activități într-o organizație sindicală, patronală etc.

  • Asociația Patronală de Cadastru, Geodezie și Cartografie • vicepreședinte

Funcții, activități într-o organizație din administrația publică centrală sau locală

  • sept 2004 - feb 2005 • Director general adjunct, Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI);
  • iun 2004 - aug 2004 • Consilier al președintelui Oficiului Național de Cadastru, Geodezie și Cartografie;
  • sept 1997 - mai 1998 • Inspector de specialitate șef de serviciu de disciplină și control în lucrări de cadastru, geodezie și cartografie, Oficiul Județean de Cadastru, Geodezie și Cartografie Dâmbovița;
  • sept 1994 - feb 1996 • expert GIS , OCOT Dâmbovița;
  • oct 1992 - aug 1994 • inginer geodez, Oficiul de Cadastru și Organizarea Teritoriului Dâmbovița.

Funcții, activități în alte organizații naționale

  • Ordinul Geodezilor si Uniunea Geodezilor din România • Membru
  • Agenția Naționala de Cadastru si Publicitate Imobiliara • Autorizat categoria D
  • Societatea Română de Fotogrametrie și Teledetecție • Membru

Funcții, activități în organizații internaționale

  • Reprezentant APCGC in cadrul unor congrese ale Federației Internationale a Geodezilor(FIG)
03.01.2013

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti luni, 29 noiembrie 2021, 4:50
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro