Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Galerie foto
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2012-2016 (dep.)
Legături:
deputatzorleni@gmail.com
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Ana Birchall > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Ana BIRCHALL
Curriculum Vitae

Date personale

  • Data și locul nașterii: 30 august 1973, orașul Mizil, județul Prahova
  • Cetățenie: română
  • Starea civilă:
    • căsătorită cu Martyn Birchall (5 noiembrie 1998).
    • Un copil, Andrew James John Birchall.

Studii și specializări

  • 2000-2002 - Doctorat în drept Yale Law School (J.S.D.) Yale University SUA (“Student Marshal” în calitate de reprezentant al anului de doctoranzi 2002).
    Tema Lucrării: “Dreptul falimentului aplicat sistemelor bancare din țările Central și Est Europene”- o analiză comparativă a dreptului falimentului aplicabil sistemului bancar din SUA, Marea Britanie, Franța, Germania, România, Ungaria, Polonia și Cehia. Coordonator: Decanul facultății Yale Law School, Dean Anthony T. Kronman. Bursier Goldman Scholarship, bursă acordată de Yale Law School .
  • 1999-2000 - Masterat în drept (L.LM.), Yale Law School, Yale University, SUA . Absolvit echivalentul magna cum laude în cursuri precum Dreptul Falimentului, Reorganizare Financiar - Bancară și Comercială și Dreptul Internațional.
  • 1991- 1996 - Facultatea de Drept și Relații Internaționale Nicolae Titulescu - (anual bursă de merit, Șef de Promoție).
  • 1996 - Licențiată în Științe Juridice, Universitatea București, Facultatea de Drept.

Experiență profesională

  • Din 21 decembrie 2016 - prezent - Deputat în circumscripția electorală nr. 39 Vaslui. Membru în Comisia pentru afaceri europene a Camerei Deputaților
  • Februarie 2015 - decembrie 2016 - Președinte al Comisiei pentru afaceri europene a Camerei Deputaților
  • Decembrie 2012 - decembrie 2016 - Deputat, Colegiul nr. 5 Vaslui. Membru în Comisia pentru buget, finanțe și bănci, membru în Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru aderarea României în spațiul Schengen și Președinte al Grupului parlamentar de prietenie România- India
  • Aprilie 2014 - octombrie 2015 - Înalt Reprezentant al Primului Ministru pentru afaceri europene și parteneriat cu Statele Unite ale Americii (funcție neretribuită)
  • Din iunie 2014 - prezent - Membru în Comitetul Executiv al Yale Law School Association, Yale Law School, SUA.
  • 2013 - prezent - Ambasador al prestigiosului ONG Vital Voices, înființat de Hillary Clinton în programul Global Ambassadors (www.vitalvoices.org)
  • 2013 - prezent - Membru în Global Advisory Council WeConnect International (www.weconnectinternational.org)
  • iulie 2012- decembrie 2012 - Consilier al Primului Ministru, Guvernul României.
  • ianuarie 2012-iunie 2012- Of Counsel, Mușat și Asociații - Restructuring & Insolvency
  • 2010- 2012 - Biriș Goran - Șeful Grupului de practică în domeniul Restructurărilor Financiare și Insolvență .
  • 2008 - aprilie 2010 - Of Counsel (avocat) White& Case LLP București, responsabil Grup practică în domeniul Insolvenței, Faliment, Restructurări Financiare - Bancare
  • 2005 - prezent -lector universitar Universitatea “Dimitrie Cantemir” București - materie predată “Procedura Insolvenței - reorganizarea judiciară și procedura falimentului”
  • 2005 - noiembrie 2006 - Consilier Comisia de Politică Externă, Senat.
  • 2003- 2004 - Consilier al Ministrului Afacerilor Externe, MAE.
  • 2002- 2003 - Avocat, White & Case LLP, New York City, SUA. Angajat în departamentul dreptului financiar - bancar. Specializat în principal în dreptul falimentului și restructurări financiar- bancare. Principale cazuri : ENRON, MCI-Worldcom, United Airlines, US AIR si UPC.
  • 1996-1998 - Șef Oficiu Juridic, S.C Omniasig S.A. Responsabil atât cu practica de consultanță în domeniul asigurărilor și reasigurărilor, cât și cu recuperarea daunelor rezultate din contractele de asigurare/reasigurare. În această perioadă am oferit consultanță și consiliere în promovarea și adoptarea legislației în domeniul asigurărilor/reasigurărilor.

Publicații

  1. Education - Cornerstone of the Romanian Social Model - Policy Network, Marea Britanie, martie 2007.
  2. Banking insolvency in Post - Socialist Economies - Universul Juridic, București, 2006.
  3. Procedura Insolvenței - reorganizare judiciară și procedura falimentului - Note de Curs, Universul Juridic, București, 2006.
  4. Împreună cu Prof. Gabriel Boroi, Analiză a sistemului de drept românesc de după 1989. Publicată în revista Universității Nicolae Titulescu
  5. Numeroase comunicări la sesiuni științifice din țară și străinătate.

Activitate politică

  • Iunie 2016 - prezent: Secretar General Adjunct (Relații Internaționale) Partidul Social Democrat.
  • Octombrie 2015 - prezent: Vicepreședinte Partidul Social Democrat, Organizația Județeană PSD Vaslui.
  • februarie 2014-prezent: Președintele Forumului Progresist Social - Democrat
  • 2011 - 2014: Secretar executiv pe probleme de relații internaționale, PSD.
  • 2012 - prezent: Consilier pe probleme de politică externă, Președinte PSD.
  • 2005 - 2007: Secretar executiv PSD pe probleme de tineret și egalitate de șanse.
  • 2007 - 2009: Șef Departamentul de Educație și Cercetare PSD
  • 2005 - prezent: Membru PSD Organizația București, Sector 1.

Alte precizări și informații

  • Membru - Baroul București
  • Membru Policy Network, Marea Britanie.
  • Membru Terra Nova, Franța.
  • Limbi străine: fluent în engleză.
04.01.2017

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București vineri, 20 octombrie 2017, 19:22
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro