Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Florea Simion Versiunea pentru printare

Florea SIMION
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
elected la nivel national
end of the mandate: 1 february 2000 - resignation
replaced by: Dumitru Rotaru

Organization of the national minorities:
 
Bulgarian Community "Bratsovo" in Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the national minorities 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until feb. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - since feb. 1997
 - until feb. 2000
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan - since may 1998
 - until feb. 2000
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - since feb. 1997
 - until feb. 2000

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 2, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 18 june 2019, 16:11
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro