Curriculum Vitae
Mesajul presedintelui
Comunicate de presă
Discursuri, declarații și mesaje
Interviuri
Galerie foto
Agenda
Activitate parlamentară
2012-prezent (dep.)
2008-2012 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
www.vzgonea.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2008-2012 > Camera Deputaților > Valeriu Ștefan Zgonea Versiunea pentru printare

Valeriu Ștefan ZGONEA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT - Președintele Camerei Deputaților - din iul. 2012
ales deputat în circumscripția electorală nr.17 DOLJ, colegiul uninominal nr.9
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2012 - Președinte
 feb. - sep. 2012  - din iul. 2012
 feb. - sep. 2012 - Vicepreședinte - până în mai 2012
 sep. 2011 - feb. 2012 
 feb. - sep. 2011 
 sep. 2010 - feb. 2011 
 feb. - sep. 2010 - Secretar
 sep. 2009 - feb. 2010 
 feb. - sep. 2009 
 dec. 2008 - feb. 2009 

Formațiunea politică:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat  Lider - din mai 2012
 - până în sep. 2012

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (din noi. 2009)
Comisia pentru afaceri europene

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru avizarea propunerilor legislative depuse și elaborarea unei propuneri legislative privind alegerea Camerei Deputaților și Senatului - Vicepreședinte

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Kuwait 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luări de cuvânt:668 (în 164 ședințe)
Declarații politice:96 (din care 96 consemnate conform materialului depus la secretariatul de sedință)
Luări de cuvânt în BP: 563 (în 149 ședințe)
Propuneri legislative initiate: 18, din care 2 promulgate legi
Întrebari și interpelari: 12
Motiuni: 12

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 5 decembrie 2016, 6:28
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro