Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Matei Suciu Versiunea pentru printare

Matei SUCIU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 16 january 2017 - HCD nr.4/2017
replaces: Calin-Ionel Dobra

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jan. 2017

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since jun. 2018)
(feb. 2017 - jun. 2018) - Secretary (since sep. 2017)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Singapore - since jul. 2018 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Ukraine  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Hungary 
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic 
 Friendship parliamentary group with Serbia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 33, din care 5 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 25 september 2018, 6:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro