Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Cosmin Gabriel Popp Versiunea pentru printare

Cosmin Gabriel POPP
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 22 december 2004
replaces: Ana Adriana Saftoiu
end of the mandate: 9 september 2008 - resignation - HCD nr.27/2008

Political party:
PD-Democratic Party - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party 

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (since feb. 2008)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (jun. 2007 - feb. 2008)
Committee for Defence Public Order, and National Security (nov. 2005 - jun. 2007)
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (until nov. 2005)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until sep. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - until sep. 2008
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - until sep. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:11 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 13, din care 5 promulgate legi
Member of the2 mediation committees
Questions & Interpellations: 2
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 19 may 2019, 16:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro