Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Anton Ionescu Versiunea pentru printare

Anton IONESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ

Political party:
 
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since feb. 2000

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (since apr. 1998)
Committee for Public Administration Territorial Planning (mar. - apr. 1998)
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (until mar. 1998)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Ecuador - since feb. 1997 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 10 plenary sittings)
Legislative initiatives: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 26 may 2019, 12:41
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro