Anton IONESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 1996-2000

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.13 CLUJ
pe listele Convenției Democrate Române

Formatiunea politica:
 
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal  Vicelider - din feb. 2000

Comisii permanente
Comisia pentru învățământ (din apr. 1998)
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (mar. - apr. 1998)
Comisia pentru învățământ (până în mar. 1998)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză - din feb. 1997
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Ecuador - din feb. 1997 Președinte