Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Alina Teiº Versiunea pentru printare

Alina TEIª
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.27 MEHEDINTI
start of the mandate: 4 september 2017 - HCD nr.65/2017
replaces: Constantin Trusca

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until jun. 2020
PRO RO -PRO Romania Party - since jun. 2020

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since sep. 2017
 - until jun. 2020
The parliamentary group PRO Romania - since jun. 2020 Vice-Leader - since sep. 2020

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (since sep. 2017)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since jun. 2018)

Special committees - joint
(since oct. 2017)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Norway - since mar. 2018 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - since sep. 2017
 Friendship parliamentary group with Serbia - since sep. 2017

Parliamentary activity in figures:
Speaches:78 (in 77 plenary sittings)
Political declarations:73
Legislative initiatives: 85, din care 32 promulgate legi
Questions & Interpellations: 6
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 27 september 2020, 16:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro