Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Viorel Stan Versiunea pentru printare

Viorel STAN
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT
start of the mandate: 13 february 2018
replaces: Ioan Munteanu

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (since feb. 2018) - Secretary (since sep. 2018)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire - since mar. 2018
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia - since mar. 2018
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - since mar. 2018

Parliamentary activity in figures:
Speaches:11 (in 11 plenary sittings)
Political declarations:10
Legislative initiatives: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 20 september 2018, 1:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro