Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Elena Hărătău Versiunea pentru printare

Elena HĂRĂTĂU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.4 BACAU
start of the mandate: 9 july 2018
replaces: Petru Gabriel Vlase

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (since dec. 2018)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (sep. - dec. 2018)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belgium - since nov. 2018
 Friendship parliamentary group with Canada - since nov. 2018
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since nov. 2018
 Friendship parliamentary group with Armenia - since nov. 2018

Parliamentary activity in figures:
Speaches:16 (in 16 plenary sittings)
Political declarations:14
Legislative initiatives: 8
Questions & Interpellations: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 23 january 2019, 10:58
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro