Mihai NICOLESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ
start of the mandate: 15 may 1997
replaces: Misu Negritoiu

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania - since may 1997

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (since sep. 1997)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia - since feb. 1999
 Friendship parliamentary group with Republic of Costa Rica - since may 1998