Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > ªtefan Baban Versiunea pentru printare

ªtefan BABAN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.7 BOTOSANI
start of the mandate: 8 september 1997
replaces: Toma Nastase

Political party:
PRM-Great Romania Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since sep. 1997)

Inquiry committees - joint
(since jun. 2000)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia - since feb. 1999 Secretary
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco - since nov. 1997
 Friendship parliamentary group with Belgium - since nov. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:72 (in 66 plenary sittings)
Political declarations:30
Legislative initiatives: 1
Questions & Interpellations: 41

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 19 october 2019, 4:53
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro