Štefan BABAN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.7 BOTOSANI
start of the mandate: 8 september 1997
replaces: Toma Nastase

Political party:
PRM-Great Romania Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since sep. 1997)

Inquiry committees - joint
(since jun. 2000)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia - since feb. 1999 Secretary
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco - since nov. 1997
 Friendship parliamentary group with Belgium - since nov. 1997