Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Vasile Silvian Ciupercă Versiunea pentru printare

Vasile Silvian CIUPERCĂ
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.23 IALOMITA
start of the mandate: 18 january 2001
replaces: Marian Balan
end of the mandate: 13 july 2004 - resignation - HCD nr.15/2004
replaced by: Aurel Chelbea

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since feb. 2001)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until jul. 2004
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina - until jul. 2004
 Friendship parliamentary group with Bolivia - until jul. 2004

Parliamentary activity in figures:
Speaches:14 (in 12 plenary sittings)
Legislative initiatives: 6, din care 2 promulgate legi
Member of the20 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 9 december 2018, 21:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro