Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
1992-1996 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Ioan Băncescu Versiunea pentru printare

Ioan BĂNCESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.35 SUCEAVA

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001
 - until nov. 2002
PRM-Great Romania Party - since nov. 2002

Parliamentary group:
Parliamentary Group PSD (Social Democrat and Humanist) - until dec. 2002
Parliamentary group of the Great Romania Party - since dec. 2002

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina  Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 4
Member of the7 mediation committees
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 17 june 2019, 12:08
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro