Ionuž-Marian STROE
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ, uninominal college no.3

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since sep. 2016)
The Committee on European Affairs (since mar. 2014)
Committee for Foreign Policy (apr. 2014 - sep. 2016)
Committee for Defence Public Order, and National Security (until apr. 2014)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  Head of delegation

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hungary - since dec. 2013
 Friendship parliamentary group with Bulgaria