Activitate parlamentară
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Ion Șcheau Versiunea pentru printare

Ion ȘCHEAU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscripția electorală nr.2 ARAD, colegiul uninominal nr.3

Formațiunea politică:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în mai 2013
 
independent  - din mai 2013
 - până în oct. 2013
PSD-Partidul Social Democrat - din oct. 2013
 - până în sep. 2014
PDL-Partidul Democrat Liberal - din sep. 2014
 - până în feb. 2015
PNL-Partidul Național Liberal - din feb. 2015

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Democrat Popular - până în mai 2013
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din oct. 2013
 - până în sep. 2014
Grupul parlamentar al Partidului Democrat Liberal - din sep. 2014
 - până în feb. 2015
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din feb. 2015

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă (din oct. 2015)
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (până în oct. 2015) - Vicepreședinte (până în sep. 2013), Secretar (dec. 2014 - mar. 2015)
Subcomisia pentru Spațiu (până în oct. 2015)
Comisia juridică, de disciplină și imunități (apr. - oct. 2015)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Japonia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Serbia 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luări de cuvânt:22 (în 13 ședințe)
Declarații politice:17 (din care 16 consemnate conform materialului depus la secretariatul de sedință)
Propuneri legislative initiate: 36, din care 4 promulgate legi
Întrebari și interpelari: 57
Motiuni: 8

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București miercuri, 29 martie 2017, 6:19
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro