Activitate parlamentară
2012-2016 (sen.)
inițiative legislative
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Senatul > Ioan Chelaru Versiunea pentru printare

Ioan CHELARU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscripția electorală nr.29 NEAMȚ, colegiul uninominal nr.2

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2016 - Vicepreședinte
 sep. 2015 - feb. 2016 
 feb. - sep. 2015 
 sep. 2014 - feb. 2015 
 feb. - sep. 2014 
 sep. 2013 - feb. 2014 - Chestor
 feb. - sep. 2013 
 dec. 2012 - feb. 2013 

Formațiunea politică:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări
Comisia pentru constituționalitate, libertăți civile și monitorizare a executării hotărârilor Curții Europene a Drepturilor Omului

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României - Vicepreședinte (până în apr. 2015), Președinte (din apr. 2015)
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru avizarea Proiectului de Lege privind unele măsuri aferente exploatării minereurilor auro-argentifere din perimetrul Roșia Montană și stimularea și facilitarea dezvoltării activităților miniere în România

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Senat 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Plurinațional Bolivia 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luări de cuvânt:22 (în 9 ședințe)
Propuneri legislative initiate: 75, din care 18 promulgate legi

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București sâmbătă, 25 martie 2017, 17:39
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro