Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Dumitru Rotaru Versiunea pentru printare

Dumitru ROTARU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
elected la nivel national
start of the mandate: 28 february 2000
replaces: Florea Simion

Organization of the national minorities:
 
Bulgarian Community "Bratsovo" in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the national minorities - since feb. 1999

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since mar. 2000)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - since jun. 2000
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - since jun. 2000
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan - since jun. 2000

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 19 june 2019, 10:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro