Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Viorel Chiriac Versiunea pentru printare

Viorel CHIRIAC
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.8 BRASOV, uninominal college no.2

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Secretary - since sep. 2014
 - until apr. 2016
   Vice-Leader - since apr. 2016

Standing committees

Special committees - joint
(since jun. 2015)
(apr. 2013 - feb. 2015)
(until apr. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of India 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 112, din care 30 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 16 november 2018, 11:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro