Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Dan-Ştefan Motreanu Versiunea pentru printare

Dan-Ştefan MOTREANU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2006 - feb. 2007 - Quaestor - until dec. 2006

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (since feb. 2007)
Committee for Public Administration and Territorial Planning (until feb. 2007) - Chairperson (until sep. 2005)

Special committees - joint
(since jun. 2007)
(until dec. 2006)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba - since apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:62 (in 51 plenary sittings)
Political declarations:28
Legislative initiatives: 45, din care 12 promulgate legi
Questions & Interpellations: 19

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 26 may 2022, 13:42
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro