Ioan Viorel TEODORESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.19 GIURGIU, colegiul uninominal nr.3

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în iul. 2014
 
independent  - din iul. 2014
 - până în iul. 2014
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din iul. 2014
 - până în sep. 2016
 
independent  - din sep. 2016

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în iul. 2014
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din iul. 2014
 - până în feb. 2016
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016
 - până în sep. 2016
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din sep. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale - Vicepreședinte (din mai 2015)
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (apr. 2014 - mai 2015) - Vicepreședinte
Comisia pentru muncă și protecție socială (până în apr. 2014)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Malaezia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Orientală a Uruguayului - din dec. 2013
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cehă