Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Ioan Viorel Teodorescu Versiunea pentru printare

Ioan Viorel TEODORESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.19 GIURGIU, uninominal college no.3

Political party:
PNL-National Liberal Party - until jul. 2014
 
independent  - since jul. 2014
 - until jul. 2014
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since jul. 2014
 - until sep. 2016
 
independent  - since sep. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until jul. 2014
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jul. 2014
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until sep. 2016
The parliamentary group of the National Liberal Party - since sep. 2016

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues - Vice-Chairperson (since may 2015)
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (apr. 2014 - may 2015) - Vice-Chairperson
Committee for Labour and Social Protection (until apr. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malaysia 
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay - since dec. 2013
 Friendship parliamentary group with Czech Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 34, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 2
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 20 october 2018, 17:00
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro