Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Andras Levente Fekete Szabó Versiunea pentru printare

FEKETE SZABÓ Andras Levente
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.33 SALAJ
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2008 - Secretary - since oct. 2008

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania  Vice-Leader - since sep. 2007

Standing committees
(since sep. 2005) - Vice-Chairperson

(until sep. 2005)

Inquiry committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile - since nov. 2007 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Denmark 
 Friendship parliamentary group with Netherlands  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:21 (in 18 plenary sittings)
Legislative initiatives: 27, din care 2 promulgate legi
Member of the2 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 may 2019, 7:58
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro