Puiu HAŠOTTI
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA

Political party:
 
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party  Leader - since feb. 2000

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means - Secretary

Standing committees - joint
The Committee for European Integration

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - since feb. 1997
 - until oct. 1998
 Vice-Chairperson
 Parliamentary group for UNESCO - since may 1998
 Friendship parliamentary group with Australia - since oct. 1998