Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.cameliabogdanici.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Camelia-Margareta Bogdănici Versiunea pentru printare

Camelia-Margareta BOGDĂNICI
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.8

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2014
 
independent  - since feb. 2014
 - until feb. 2015
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2014
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since feb. 2015
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016 Vice-Leader - since sep. 2016

Standing committees
Committee for Health and Family - Vice-Chairperson (until sep. 2014), Secretary (since feb. 2015)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - since apr. 2015 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Australia - until jun. 2014
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic  Chairperson - since dec. 2013
 - until jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Belgium - since jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic  Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:117 (in 86 plenary sittings)
Political declarations:86
Legislative initiatives: 90, din care 17 promulgate legi
Questions & Interpellations: 130
Motions: 12

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 13 december 2018, 18:24
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro