Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Daniel Tudorache Versiunea pentru printare

Daniel TUDORACHE
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.4
end of the mandate: 4 july 2016 - resignation - HCD nr.64/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jul. 2016 Vice-Leader - since sep. 2014
 - until jul. 2016

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Secretary (since sep. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Pakistan - until jul. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:53 (in 51 plenary sittings)
Political declarations:51
Legislative initiatives: 38, din care 12 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 16 june 2019, 14:31
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro