Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Tudor-Alexandru Chiuariu Versiunea pentru printare

Tudor-Alexandru CHIUARIU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.27 MEHEDINTI, uninominal college no.2

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
(since feb. 2015)

(until feb. 2015) - Chairperson (until feb. 2014)

Special committees - joint
(until mar. 2015)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until mar. 2015 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Israel 
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 13, din care 5 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 may 2019, 3:55
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro