Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Tănase Barde Versiunea pentru printare

Tănase BARDE
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 2000 - Quaestor
 sep. - dec. 1999 
 feb. - jun. 1999 

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since oct. 2000)
Committee for Defence Public Order, and National Security (until feb. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - since feb. 1997 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:6 (in 6 plenary sittings)
Legislative initiatives: 6, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 25 may 2019, 16:32
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro