Tănase BARDE
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 2000 - Quaestor
 sep. - dec. 1999 
 feb. - jun. 1999 

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since oct. 2000)
Committee for Defence Public Order, and National Security (until feb. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - since feb. 1997 Vice-Chairperson