Curriculum Vitae
Galerie foto
Activitate parlamentară
2012-prezent (dep.)
2008-2012 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
www.borbelylaszlo.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2008-2012 > Camera Deputaților > László Borbély Versiunea pentru printare

BORBÉLY László
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
ales deputat în circumscripția electorală nr.28 MUREȘ, colegiul uninominal nr.1

Formațiunea politică:
UDMR-Uniunea Democrată Maghiară din România

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Democrate Maghiare din România 

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă - Președinte (din mai 2012)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții (feb. 2010 - mai 2012)
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (dec. 2009 - feb. 2010)
Comisia pentru politică externă (până în dec. 2009) - Președinte

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Inițiativa Central-Europeană - Dimensiunea Parlamentară  Șeful delegației

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Letonia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Danemarcei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federală Germania 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luări de cuvânt:19 (în 19 ședințe)
Declarații politice:2
Luări de cuvânt în BP: 2 (în 2 ședințe)
Propuneri legislative initiate: 7, din care 2 promulgate legi
Întrebari și interpelari: 6
Motiuni: 4

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 26 septembrie 2016, 3:14
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro