Curriculum Vitae
Galerie foto
Activitate parlamentară
2012-prezent (dep.)
2008-2012 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
www.borbelylaszlo.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2008-2012 > Camera Deputaților > László Borbély > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

BORBÉLY László
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 26 martie 1954, Târgu Mureș, județul Mureș;
  • Starea civilă: căsătorit, soția Borbély Melinda, 1 copil, Borbély Eszter, născută în 1982.

Studii și specializări

  • 1977 - Facultatea de Științe Economice, Universitatea din Timișoara;
  • 1985 - Studii postuniversitare - Academia de Studii Economice din București;
  • 2008 - Doctorand la Universitatea Babeș Bolyai;
  • 2011 - Titlu de Doctor în economie acordat de către Universitatea Babeș Bolyai, Cluj Napoca, pentru lucrarea "Modele de dezvoltare regională în Uniunea Europeană și România".

Activitate profesională

  • 1977 - 1979: Economist I.M.Republica Reghin;
  • 1979 - 1984: Economist BJATM, Tg.Mureș;
  • 1984 - 1988: Șef birou comercial, ICRA Tg.Mureș.
  • 1988 - 1990: Economist, ICRM Tg.Mureș;
  • 1990 - 1996: Deputat, Parlamentul României;
  • 1996 - 2000: Secretar de stat, MLPAT;
  • 2000 - 2004: Deputat, Parlamentul României;
  • 2004 - 2007: Ministru delegat, Ministerul Transporturilor;
  • 2007 - 2008: Ministru, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Locuințelor;
  • decembrie 2008 - decembrie 2009: Președintele Comisiei pentru Politică Externă, Camera Deputaților;
  • 2010 - 2012: Ministru, Ministerul Mediului și Pădurilor;
  • mai 2012 - decembrie 2012: Președintele Comisiei pentru Politică Externă, Camera Deputaților.

Funcții, activități într-un partid politic

  • 1990 - 1994: Președinte Filiala Județeană Mureș, UDMR;
  • 1998 - 2011: Vicepreședinte Executiv UDMR;
  • 2000 - 2005: Președintele Consiliului Teritorial UDMR Mureș;
  • 2011 - prezent: Vicepreședinte Politic UDMR.

Funcții, activități într-o organizație din administrația publică centrală sau locală

  • 1996 - 2000: Secretar de stat, Ministerul Lucrărilor Publice și Amenajării Teritoriului;
  • 2004 - 2007: Ministru delegat, Ministerul Transporturilor;
  • 2007 - 2008: Ministru, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Locuințelor;
  • 2010 - 2012: Ministru, Ministerul Mediului și Pădurilor.

Funcții, activități parlamentare anterioare

  • 1992 - 1996: Membru Birou permanent al Camerei Deputaților;
  • 2000 - 2004: Membru Birou permanent al Camerei Deputaților;
  • decembrie 2008 - decembrie 2009: Președintele Comisiei pentru Politică Externă, Camera Deputaților;
  • mai 2012 - decembrie 2012: Președintele Comisiei pentru Politică Externă, Camera Deputaților.

Funcții, activități în organizații internaționale

  • mai 2010 - mai 2011: Președintele Comisiei de Dezvoltare Durabilă al Organizației Națiunilor Unite (ONU) (CSD19)

Activitate civică

  • Președinte Fundația Culturală "Dr. György Bernády", Tg.Mureș.

Distincții, decorații

  • Ordinul Național Steaua României în grad de Cavaler
  • Ordinul de Merit al Republicii Ungare în grad de Comandor
17.12.2012

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București sâmbătă, 25 octombrie 2014, 19:40
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro