Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > George Crin Laurențiu Antonescu Versiunea pentru printare

George Crin Laurențiu ANTONESCU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR - President of the Senate - since jul. 2012
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.2

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2012 - Chairman - since jul. 2012
 feb. - sep. 2009 - Vice-Chairman
 dec. 2008 - feb. 2009 

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees

Standing committees - joint
(until jun. 2009)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malta - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with South Africa - since mar. 2010

Parliamentary activity in figures:
Speaches:31 (in 23 plenary sittings)
Legislative initiatives: 16
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 22 april 2019, 21:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro