Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Cristiana-Irina Anghel Versiunea pentru printare

Cristiana-Irina ANGHEL
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.17 DOLJ, uninominal college no.1

Political party:
PC-Conservator Party

Parliamentary group:
Conservative Party Parliamentary Group  Secretary - since feb. 2014

Standing committees
(since jun. 2015) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - until jun. 2015 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - until jun. 2015
 Friendship parliamentary group with Japan 
 Friendship parliamentary group with State of Israel - since mar. 2015

Parliamentary activity in figures:
Speaches:19 (in 15 plenary sittings)
Legislative initiatives: 57, din care 12 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 9 july 2020, 15:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro