Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Galerie foto
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Petru Gabriel Vlase > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Petru Gabriel VLASE
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 03.04.1971 Municipiul Bacău
  • Stare Civilă: căsătorit, 1 copil

Studii și specializări

  • 2010: Doctor în științe militare și informații, Academia Națională de Informații
  • 2007: Cursuri postuniversitare, Institutul Diplomatic Român
  • 2007: Specializare în “Analiza și rezolvarea conflictelor armate", Georgetown University, SUA
  • 2006 - 2007: Master “Politici Economice Europene”, Școala Națională de Studii Politice și Administrative
  • 2006: Programul pentru Înalți Oficiali (SES), Centrul European Marshall pentru Studii de Securitate - Garmisch, Partenkirchen, Germania;
  • 2006: Colegiul Superior de Securitate Națională, Serviciul Român de Informații;
  • 2004 - 2005: Program de perfecționare pentru înalți funcționari publici - Institutul Național de Administrație;
  • 2004: Colegiul Național de Apărare, Universitatea Națională de Apărare;
  • 2004: MBA, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza" Iași;
  • 1996: Institutul Politehnic București.

Activitate profesională

  • 2016 - prezent: Membru al Camerei Deputaților, Parlamentul României;
  • 2012 - 2016: Membru al Camerei Deputaților, Parlamentul României
  • 2008 - 2012: Membru al Camerei Deputaților, Parlamentul României
  • 2004 - 2008: Membru al Camerei Deputaților, Parlamentul României
  • 2001 - 2004: Subprefect, Prefectura Județului Bacău
  • 2000: Consilier local, președintele Comisiei economice - Consiliul local al Municipiului Bacău;

Activitate politică și socială

  • Vicepreședinte al Partidului Social Democrat (2015 - prezent);
  • Președinte executiv Organizația județeană Bacău PSD (2015 - prezent);
  • Vicepreședinte Organizația județeană Bacău PSD (2010 - 2013);
  • Președinte executiv Organizația județeană Bacău PSD (2003 - 2010);
  • Șeful Cancelariei departamentelor de specialitate ale PSD (2006 - 2009)
  • Vicepreședinte TSD (2003 - 2005)
  • Membru în Consiliul Național PSD (2000 - prezent);

Funcții, activități într-o organizație din administrația publică centrală sau locală

  • 2001 - 2004: Subprefect, Prefectura Județului Bacău
  • 2000: Consilier local, președintele Comisiei economice - Consiliul local al Municipiului Bacău;

Funcții în organizații internaționale

  • Vicepreședinte al Adunării Parlamentare NATO (din 2013 - 2015)
  • Vicepreședinte onorific al Adunării Parlamentare a NATO ( 2015 - 2017).

Activități parlamentare

  • 2016 - prezent - Deputat:
    - Vicepreședinte al Camerei Deputaților (din februarie 2017 - prezent);
    - Președinte -Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel;
    - Membru al Delegației Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO;
    - Membru al Grupului PRO-America;
    - Membru al Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională;
    - Membru al Grupului parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg;
    - Membru al Grupului parlamentar de prietenie cu Japonia.

 
  • 2012 - 2016 - Deputat:
    - Vicepreședinte al Camerei Deputaților (din februarie 2015 - decembrie 2016);
    - Președinte - Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerilor legislative privind legile electorale, propunerilor legislative privind modificarea Legii partidelor politice și a Legii privind finanțarea partidelor politice și a campaniilor electorale (octombrie - decembrie 2015);
    - Președinte - Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului (până în martie 2015);
    - Secretar - Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (până în martie 2015);
    - Membru al Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din martie 2015 - decembrie 2016);
    - Șef al Delegației Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO;
    - Președinte - Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel.

 
  • 2008 - 2012 - Deputat:
    - Președinte - Comisia Specială a Camerei Deputaților și Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activității SIE
    - Membru al Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională
    - Adunarea Parlamentară NATO - Vicepreședinte al Delegatiei si membru al Comisiei de apărare și securitate
    - Președinte - Grupul Parlamentar de prietenie cu Statul Israel

     
  • 2004 - 2008 - Deputat:
    - Vicepreședinte - Comisia specială a Camerei Deputaților și Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activității SIE
    - Membru al Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională
    - Observator OSCE
    - Membru al Comisiei de apărare și securitate - Adunarea Parlamentară NATO
    - Președinte - Comisia de anchetă pentru investigări și clarificări referitoare la activitatea „ICE Dunărea”
    - Președinte - Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel

Activități în organizații internaționale

  • Parliamentary Intelligence Security Forum, 18-21 iunie 2016, Viena;
  • Reuniunea Comisiei permanente a AP NATO, 31 martie - 04 aprilie 2016, Paris;
  • Reuniunea comună a Comisiilor de apărare, de economie și politică, 12-16 februarie 2016, Bruxelles;
  • Vizita Comisiei de apărare și securitate a AP NATO, 27-31 ianuarie 2016, Miami, SUA;
  • Forumul transatlantic AP NATO, Washington, 6-10 decembrie 2015;
  • Reuniunea Comisiei pentru știință și tehnologie a AP NATO, Doha, Qatar, 2-4 noiembrie 2015;
  • Vizita Grupului pentru Mediterana și Orientul Mijlociu, Tunisia, 28-30 septembrie 2015;
  • Vizita Comisiei pentru știință și tehnologie a AP NATO în SUA, 30 mai - 05 iunie 2015
  • Sesiunea de primăvară a AP NATO, Budapesta, 14 - 18 mai 2015
  • Participare la Ceremonia tradițională de comemorare a victimelor de la complexul lagărelor Mauthausen, Austria, 10 mai 2015
  • Participare la cea de-a doua ediție a Forumului Parlamentar dedicat cooperării de securitate și informații, Austria Viena, 06 - 07 mai 2015
  • Vizita Comisiei de apărare și securitate a AP NATO în Norvegia, 26 - 30 aprilie 2015
  • Comisia permanentă a AP NATO, Londra, 19 - 22 martie 2015
  • Reuniunea comună a AP NATO - OCDE, Paris, 24 - 27 februarie 2015
  • Participare la vizita oficială în Israel a delegației conduse de domnul Valeriu Ștefan Zgonea, președintele Camerei Deputaților, Israel Tel Aviv, Ierusalim, 18 - 22 februarie 2015
  • Participare la evenimentele organizate cu prilejul Zilei Memoriale a Holocaustului și pentru marcarea celei de-a 70-a aniversări a victoriei asupra nazismului, Cehia Praga, 25 - 27 ianuarie 2015
  • Sesiunea anuală a AP NATO, Haga, 20 - 25 noiembrie 2014
  • Participare la Parliamentary Intelligence-Security Forum, SUA Washington, 16 - 20 septembrie 2014
  • Vizita Comisiei pentru știință și tehnologie a AP NATO în SUA, Alaska, 31 august - 05 septembrie 2014
  • Vizita Comisiei pentru apărare și securitate a AP NATO în SUA, 03 - 11 iulie 2014
  • Reuniunea Biroului AP NATO, Bruxelles, 09 - 11 iunie 2014
  • Sesiunea de primăvară a AP NATO, Vilnius, 29 mai - 01 iunie 2014
  • Comisia permanenta a AP NATO, Riga, 03 - 06 aprilie 2014
  • Participare la Conferința "The profile of Romania in NATO - 10 years after integration”, 2 aprilie 2014, București
  • Comisia pentru aparare și securitate AP NATO, Nevada Washigton, 05 - 13 februarie 2014
  • Forumul anual al Parlamentarilor pentru Acțiune Globală, Columbia, Bogota, 08 - 12 decembrie 2013
  • Participare la vizita Comisiei pentru aparare și securitate a AP NATO în Japonia, Tokyo, 23 octombrie - 01 noiembrie 2013
  • Sesiunea AP NATO, Dubrovnik, 11 - 16 octombrie 2013
  • Participare la masa rotundă Starea Europei - opțiuni politice pentru o Europă agitată, organizată de fundația Friends of Europe și la conferința Economia Progresistă, Bruxelles- Paris - Budapesta, 02 - 05 octombrie 2013
  • Participare la vizita de informare la sediul NATO, Bruxelles, 30 septembrie - 02 octombrie 2013
  • Comisiile AP NATO de apărare și pentru dimensiunea civilă a securității, Iordania si Turcia, 22 - 29 septembrie 2013
  • Participare la vizita Comisiei de apărare și securitate în SUA, Washington Dallas, 08 - 15 iulie 2013
  • Forumul Mondial al Comitetului American Evreiesc, Washington, 01 - 06 iunie 2013
  • Participare la vizita in Kazahstan a delegației conduse de domnul Valeriu Ștefan Zonea, președintele Camerei Deputaților, Kazahstan Astana, 21 - 24 mai 2013
  • Participare la Sesiunea de primăvară a AP-NATO, Luxemburg, 16 - 19 mai 2013
  • Seminar AP-NATO: ”Caucazul de Sud: Geopolitică, integrare euro-atlantică și sfidări interne”, Tbilisi, 28 aprilie - 01 mai 2013
  • Cea de-a patra Conferință prezidențială israeliană, Ierusalim, 19 - 21 iunie 2012
  • Vizita Comisiei de apărare și securitate a AP NATO în SUA, Washington și Dayton, 27 ianuarie - 03 februarie 2012
  • Participare la seminarul "Afganistanul spre tranziție" și vizita Comisiei de Apărare și Securitate a AP NATO, Londra, noiembrie 2011
  • Participare la a șaptea ediție a Conferinței Comisiilor parlamentare de control a serviciilor de informații și securitate din statele membre ale UE, organizată de Bunderstag, Berlin, Germania, octombrie 2011
  • Participare la Sesiunea de primăvară a AP NATO, Varna, Bulgaria, mai 2011
  • Participare la vizita comună a Comisiei Politice și a Comisiei pentru economie și securitate ale AP NATO în SUA, mai 2011
  • Participare la Seminarul G. C. Marshall, Garmisch Partenkirchen, Germania, februarie 2011
  • Participare la sesiunea restrânsă a AP NATO, Bruxelles, februarie 2011
  • Vizita Subcomisiei pentru Securitate și Apărare din cadrul Adunării Parlamentare N.A.T.O. la Seul, Republica Coreea, noiembrie 2010
  • A șasea ediție a Conferinței Comisiilor parlamentare de control a serviciilor de informații și securitate din statele membre ale Uniunii Europene, organizată de Senatul belgian, Bruxelles, Belgia, septembrie - octombrie 2010
  • Vizita Comisiei pentru apărare și securitate a AP NATO în Danemarca / Islanda, august - septembrie 2010
  • Sesiunea de primăvară a AP NATO, Riga, Letonia, mai 2010
  • Participare la Seminarul „O nouă abordare în combaterea terorismului”, organizat de către Serviciul danez de informații al apărării, Copenhaga, Danemarca, 20 - 22 iunie 2010
  • Participare la Seminarul Grupului special pentru Mediterana și Orientul Mijlociu al AP NATO, Napoli, Italia, 11 - 15 iunie 2009
  • Vizita Comisiei pentru securitate și apărare a AP NATO în Canada, septembrie 2009
  • Reuniunea aniversară a NATO, Italia, mai 2009
  • Vizita Comisiei de securitate și apărare a AP NATO la Paris și Nancy, Franța, aprilie 2009
  • Participare la Seminarul „Controlul asupra cooperării internaționale a serviciilor de informații”, Parlamentul Norvegiei, Oslo, 17 - 18 octombrie 2008
  • Participare la Conferința „Rolul parlamentelor în securitate și apărare” sub egida Centrului European pentru Studii de Securitate, Centrul George Marshall, Munchen, 7 -8 februarie 2008
  • Participare la dezbaterile reuniunii liderilor politici din Orientul Mijlociu cu parlamentarii din zona euroatlantică „Parlamentele pentru Pace”, Amman, Cairo, Ramallah, Ierusalim, 3 - 7 februarie 2008
  • Vizita Comisiei de Apărare și Securitate a AP NATO, Australia, septembrie 2008
  • Reuniunea Comisiei pentru Apărare și Securitate, a Comisiilor Politice, Economice și de Securitate ale AP NATO, Belgia, februarie 2008
  • Vizită de documentare organizată de Fundația Internațională Medbridge „Parlamente pentru Pace” și de AP NATO, SUA, februarie 2008
  • Forumul Parlamentar privind interzicerea muniției cu fragmentare, Austria, decembrie 2007
  • Sesiunea Anuală a AP NATO - Reykjavik, Islanda, octombrie 2007
  • Vizita Comisiei de Apărare și Securitate a AP NATO, Olanda, iunie 2007
  • Sesiunea de primăvară a Adunării Parlamentare a NATO, Portugalia, mai 2007
  • Vizita organizată de Colegiul Național de Apărare, Israel, martie 2007
  • Participare la Seminarul Președinției UE privind Africa: „Spre un pact euro-african pentru dezvoltarea Africii”, Africa de Sud, mai 2006
  • Misiunea de monitorizare a alegerilor generale din Bosnia, Bosnia, octombrie 2006
  • Misiunea de monitorizare a Referendumului din Republica Muntenegru, Muntenegru, mai 2006
  • Misiunea de monitorizare a alegerilor parlamentare, Ucraina, martie 2006
  • Misiunea de monitorizare a alegerilor prezidențiale, Belarus, martie 2006
  • Misiunea de monitorizare a alegerilor prezidențiale din Republica Kazahstan, decembrie 2005
  • Misiunea de monitorizare a alegerilor parlamentare din Republica Azerbaidjan, noiembrie 2005
  • Sesiunea anuală a Adunării parlamentare a OSCE, Washington D.C., iulie 2005

Activitate publicistică, științifică, în foruri academice

  • Volumul “Provocari strategice”, Ed. RAO, 2007
  • Volumul „Securitate în Europa de Sud-Est - Actualitate și perspective strategice”, Ed. RAO, 2010
  • Contributie la volumul “Cunoastere Strategica in Zona Extinsa a Marii Negre”, sub egida Harvard Kennedy School, Ed RAO, 2011
  • Volumul “Elemente de Geopolitica si Relatii Internationale”, Ed. RAO, 2012
15.05.2017

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 19 octombrie 2017, 15:46
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro