Petru Gabriel VLASE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.4 BACĂU, colegiul uninominal nr.10

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2016 - Vicepreședinte
 feb. - sep. 2016 
 sep. 2015 - feb. 2016 
 feb. - sep. 2015 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională - Secretar (până în mar. 2015)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului (până în mar. 2015) - Președinte

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerilor legislative privind legile electorale, propunerilor legislative privind modificarea Legii partidelor politice și a Legii privind finanțarea partidelor politice și a campaniilor electorale. - Președinte (din oct. 2015)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO  Șeful delegației

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Japonia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel  Președinte