Valerian VREME
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.4 BACĂU, colegiul uninominal nr.6

Formatiunea politica:
PDL-Partidul Democrat Liberal - până în mai 2013
 
independent  - din mai 2013
 - până în ian. 2015
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din ian. 2015

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Democrat Liberal - până în mai 2013
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din ian. 2015
 - până în feb. 2016
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru învățământ (din iun. 2015)
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor
Subcomisia pentru Spațiu - Președinte (din mar. 2015)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Uniunii pentru Mediterana - până în apr. 2013 membru
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Mediteranei - din apr. 2013
 - până în dec. 2013
 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Norvegiei - până în iun. 2014
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cehă