Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
speaches
2004-2008 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Cristian Diaconescu Versiunea pentru printare

Cristian DIACONESCU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.3
end of the mandate: 29 may 2012 - resignation

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2011 - feb. 2012 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2011 

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2010
 
independent  - since feb. 2010

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party and Conservator Party - until feb. 2010
The progressist parliamentary group - since feb. 2010
 - until may 2012

Standing committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hungary - until may 2012
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania - until may 2012

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Legislative initiatives: 8, din care 2 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 25 april 2019, 23:11
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro