Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Alexandra-Corina Bogaciu Versiunea pentru printare

Alexandra-Corina BOGACIU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.25 ILFOV
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until nov. 2018
 
independent  - since nov. 2018

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until nov. 2018
Non-attached Members - since nov. 2018

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since jun. 2018)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with Netherlands 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:6 (in 6 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 61, din care 5 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 20 november 2018, 15:24
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro